Sobota: Slovenský pohár v plávaní otužilcov, od 10.00 prehliadky hrádze s výkladom pre verejnosť

Dnes je pondelok 25. marca 2019, meniny má Marián a zajtra Emanuel.

Do Veľkej noci ostáva 25 dní.

Novela zákona o vodách je už v platnosti


16.03.2018 | Dňa 15.3.2018 vstúpila do platnosti Novela zákona o vodách, ktorá umožňuje plavbu po Domaši aj niektorým motorovým plavidlám. Na koho sa zákon vzťahuje a aké je jeho presné znenie? Čítajte ďalej.

 

 

 

 

 

Na Domaši platil dlhé roky zákaz používania plavidiel so spaľovacími motormi vzhľadom na stále pretrvávajúci III. stupeň ochrany vodného zdroja. Ako sme uviedli v článku pred nedávnom, obec Kvakovce sa aktívne zapojila do medzirezorntého pripomienkovania a podarilo sa jej dosiahnuť rozumný kompromis, ktorý by umožňoval plavbu niektorým spaľovacím motorom po Domaši vrátane vyhliadkovej lode, niektoré plavidlá budú stále zakázané.

 

Domaše sa týka ustanovenie §19a a kompletnú novelu zákona platnú od 15. marca 2018 nájdete tu: novela zákona

 

Aké plavidlá sú už povolené?

Povolené sú všetky plavidlá so štvortaktnými motormi a to od 15. marca

 

Aké plavidlá sú stále zakázané?

Na Domaši stále ostávajú zakázané všetky plavidlá s dvojtaktnými motormi vrátane vodných skútrov. Pozor, nie sú len zakázané, ale zakázané je aj ich kotvenie na vode. Upozorňujeme, že sa sprísnili podmienky a budú aj väčšie pokuty v tejto oblasti.

 

Čo by ste mali vedieť pri kúpe člna?


Nový zákon neznamená, že každý, kto chce, si môže hneď zakúpiť motorový čln a využívanť ho bez akýchkoľvek obmedzení. Treba počítať s tým, že kontroly na Domaši zo strany Dopravného úradu vzhľadom na nový zákon budú častejšie, ako tomu bolo doteraz. 

 

Ak teda uvažujete o kúpe člna s motorom, mali by ste vedieť niekoľko podmienok, ktoré sa na vás vzťahujú, pretože podmienky sú podobné, ako pri vodičskom oprávnení a sankcie za porušenie nie sú malé.

 

Motory do 4 kW ( 1 HP je 0,745 HP )

- na motor do 4 kW nepotrebujete žiadne povolenie, ak je to motor štvortaktný.

 

Na tento štvortaktný motorček nepotrebujete žiadne papiere

 

Motory nad 4 kW

- potrebujete preukaz vodcu malého plavidla

- potrebujete mať prihlásený čln na Dopravnom úrade

- potrebujete mať zaplatenú zákonnú poistku

 

Na tento motorový člna už potrebujete preukaz Vodca malého plavidla

 

Kurzy na preukaz Vodca malého plavidla robí napríklad Jacht klub Prešov, www.jkpresov.sk, stojí to cca. 300,- EUR a skúšky sa robia na Domaši. Kontakt: 0918 311 996.