V sobotu a v nedeľu, 27 a 28 novembra očkovanie z ulice vo Vranove nad Topľou v Mestskej športovej hale.

Dnes je štvrtok 2. decembra 2021, meniny má Bibiána a zajtra Oldrich.

Do Silvestra ostáva 29 dní.

Cyklochodník na Domaši je blízko realite, obec Kvakovce žiada o dotáciu z eurofondov


21.10.2021 | Cyklistický chodník, ktorý má spojiť dve rekreačné oblasti na Domaši, konkrétne Dobrú a Tíšavu, chcú zreálniť. Obec Kvakovce preto na jeho realizáciu žiada dotáciu z eurofondov.

 

Zavŕši sa tým päťročná aktivita obce Kvakovce, ktorej nezisková organizácia Domaša invest získala z Akčného plánu rozvoja okresu Vranov nad Topľou príspevok na prípravu potrebných projektových dokumentácií.

 

 

 

Spracovaná projektová dokumentácia a stavebné povolenia predurčujú projekt na okamžitú realizáciu. Rozpočet projektu predstavuje približne 6,42 milióna eur s DPH.

 

Plánovaná dĺžka chodníka je niečo vyše 12,5 kilometra, jeho šírka bude 4,5 metra plus krajnice v šírke 25 centimetrov z každej strany.

 

Na obrázku: približne takto bude vyzerať cyklochodník v plnom profile

 

Výstavba nových úsekov cyklistickej trasy na ľavostrannom brehu Domaše bude riešená formou súvislej asfaltovej komunikácie.

 

Cyklochodník je naplánovaný priamo z obce Kvakovce do rekreačnej oblasti Domaša Dobrá s odbočkou k lyžiarskemu vleku, a to z dôvodu potenciálneho prepojenia Domaše so Slanskými vrchmi.

 

Následne bude pokračovať od hotela Garden z Dobrej na Tíšavu. V rámci trasy môže cyklista využiť návštevu vyhliadkového bodu na vrchu Bučky, jej súčasťou budú tiež odbočky k vodnej hladine či kostolíku na Trepci, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, ale aj odpočívadlá.

 

Cyklochodník vedie cez dva okresy a to Vranov nad Topľou a Stropkov. Obec má v pláne aj zakúpenie turistického vláčika.

 

Vzorom pre obec Kvakovce je česká obec Lipno nad Vltavou, v ktorej rozumnými investíciami do základnej turistickej infraštruktúry dokázali v priebehu niekoľkých rokov podľa slov tamojšieho starostu vytvoriť viac ako 1000 pracovných miest.

 

Rovnaký prístup zvolili na talianskom jazere Lago di Garda. Práve cyklochodníky dokážu byť hybnou silou udržateľného cestovného ruchu a nie je dôvod, aby tomu tak nebolo aj na Domaši.             

 

Ing. Martina Timková

predsedníčka Komisie cestovného ruchu v obci Kvakovce

 

Predávate, alebo kupujete? Pridajte bezplatne svoj inzerát.

Pridaj inzerát