Voda v Domaši každým dňom klesá o niekoľko centimetrov. Sezóna je vážne ohrozená, v rekreačnej oblasti Valkov prevádzkovatelia zariadení prestali prijímať sezónnych brigádnikov, považujú sezónu za stratenú. Prečo sa vodohospodári aj kompetentné orgány správajú v čase sucha nelogicky? Získali sme dokumenty, ktoré poodhaľujú viac príčin vypúšťania vody z Domaše a všetko nasvedčuje tomu, že za vypúšťaním stoja veľké ekonomické záujmy.
Základná logika veci hovorí, že ak do Domaše priteká menej vody v čase historického sucha, malo by z Domaše aj menej vody vytekať. Tak by sa správal ten, čo s vodou hospodári. Slovenský vodohospodársky podnik však situáciu nevidí kriticky. Čo môže byť v pozadí celého vypúšťania Domaše a prečo vyzerajú logické veci nelogicky? Každý nech si vytvorí vlastný názor, čo môže stať za vypúšťaním Domaše.
Podarilo sa nám získať Zmluvu na dodávku povrchovej úžitkovej vody medzi SVP š.p. a spoločnosťou Bukocel a.s. z roku 2011 V zmluve sa zaväzujú vodohospodári dodať súkromnej spoločnosti Bukocel vodu v objeme 7,8 milióna metrov kubických vody v priebehu roku 2011.
zmluva z roku 2011: zmluva-na-vodu---bukocel.pdf [ 1.44 MB ]
Spoločnosť Bukocel a.s. za vodu platí 0,1059 EUR za 1m3 vody. Okrem toho voda z Ondavy je odčerpávaná do bývalého areálu podniku Chemko Strážske, ktorý odoberá vodu výlučne z Ondavy, pretože stanica na rieke Laborec je nefunkčná. Spoločnosť TP 2 s.r.o. má povolený odber vody v objeme 1800 m3 vody za hodinu.
Podľa údajov vodohospodárov dnes t.j. 29. mája 2012 do Domaše priteká voda v objeme 1,61 m3/s. Ak to prepočítame, tak len spoločnosť Bukocel a.s. odoberie v mesiaci júl toľko vody, čo do Domaše pritečie Ondavou za 5 dní a to neberieme v úvahu odber vody na priemyselné využitie do Strážskeho.
Stále je tu však veľký rozdiel medzi tým, čo odoberajú podniky a tým, čo vodohospodári vypúšťajú. Odpoveď by mohol dať dokument organizácie Greenpeace, ktorý mapoval znečistenia v regióne Vranov.
Kde môže byť problém a prečo sa Domaša vypúšťa?
V dokumente organizácie Greenpeace sa hovorí, že Bukóza vypúšťa do rieky Ondava odpadové vody z troch výpustí – dve z nich vypúšťajú nečistené odpadové vody. Podľa rozhodnutia vodoprávneho orgánu mali byť do 30.9.2002 uzavreté, či sa tak stalo nám nie je známe. Podľa dokumentov Greenpeace však ani čistené odpadové vody nie sú „čisté“. Čistička odpadových vôd je podľa nich zastaralá. Dochádza k prekračovaniu povolených limitov pre odpadové vody. Aj napriek tomu vodoprávny orgán tieto limity podľa organizácie zvýšil.
Výroba rakovinotvorných PCB látok sa dlhé roky realizovala v podniku Chemko Strážske. Priemyselná činnosť zanechala po sebe dedičstvo tisícky ton toxického odpadu v areáli závodu, ale aj zamorenie regiónu - odkalisko Poša.
Práve do odkaliska Poša pritekajú vody z priemyselného areálu bývalého Chemka. Podľa overených vedeckých meraní patrí Zemplín k najviac kontaminovaným oblastiam PCB látok na svete!
V dokumente organizácie Greenpeace sa tvrdí, že z odkaliska Poša sa cez Kyjovský potok potom do rieky Ondava ročne uvoľňuje 315 kg arzénu!
Čo to v praxi znamená?
Podľa našich informácií jediný, kto nemal problém so znížením vypúšťania vody z Domaše boli na prekvapenie výrobcovia elektrickej energie. Priemyselné podniky na dolnom toku Ondavy síce verejne deklarujú, že vodu z Domaše nepotrebujú v takom objeme ale podľa našich informácií so znížením vypúšťania problém mali.
Čo je oficiálne
Faktom je, že priemyselné podniky majú zmluvy na odber miliónov kubíkov a za tento odber vodohospodárom aj platia. Objem oficiálne odobratej vody nie je až taký veľký, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Čo môže byť neoficiálne a ako to teoreticky môže byť?
Vodohospodári aj Krajský úrad životného prostredia sa snažia udržať prietok v Ondave za každú cenu, pretože tento prietok je potrebný na riedenie ekologických záťaží, ktoré do rieky môžu vypúšťať priemyselné podniky.
Ak by klesol prietok, mohla by teoreticky vzniknúť ekologická katastrofa a veľký problém pre tých, čo túto ekologickú katastrofu spôsobia vrátane „mastných“ pokút.
V praxi to môže pokojne teoreticky fungovať tak, že síce podnik odoberie 1 m3 vody z Ondavy za ktorú zaplatí, ale týmto 1 kubíkom vody môže hypoteticky znečistiť ďalšie 3 kubíky, ktoré musia Ondavou pretekať, aby nenastala ekologická katastrofa.
Otázkou ostáva, či platí podnik aj za znečistené kubíky vody? Veľa naznačujú aj dokumenty organizácie Greenpeace a nelogické a neštandardné správanie sa vodohospodárov aj Krajského úradu životného prostredia, ktorí hája záujmy súkromných podnikov na úkor širokej masy obyvateľstva.
Čiže teoreticky to môže byť tak, že oficiálne vodu v Ondave nikomu netreba, ale neoficiálne je to nevyhnutnosť, ktorá má cenu miliónov EUR za ktorú čisto tereticky nemusí nikto nikomu platiť.
Vypustia Domašu? Ak im to verejnosť dovolí, tak áno.
Nastal čas aby Vodohospodári aj Krajský úrad životného prostredia vyložili karty na stôl a odpovedali verejnosti na otázky a svoje odpovede aj patrične zdôvodnili a prestali nezmyselne argumentovať v zmysle, že musia udržať život na dolnom toku Ondavy.
Na hornom toku Ondavy, kde je prietok 1,6 m3/s život pretrváva a to aj napriek tomu, že do nej ústia čističky odpadových vôd v Stropkove, Svidníku a ďalších obciach. Ak je pravdou to, že udržiavajú život na dolnom toku tak, že riedia v Ondave arzén a iné toxické látky, mali by byť títo ľudia okamžite odvolaní zo svojich funkcií.
Elektráreň Strážske: www.energetikastrazske.sk/voda.html
Greenpeace Bukocel: www.greenpeace.org/slovakia/Global/slovakia/report/2006/7/bukocel-hencovce-nevyhnutnos.pdf
Greenpeace odkalisko Poša: www.greenpeace.org/slovakia/sk/multimedia/fotografie/Odkalisko-Poa/
Trojuholník smrti: michal1.sk/component/content/article/68-na-citanie/245-stop-trojuholniku-smrti
Greenpeace Chemko: www.greenpeace.org/slovakia/Global/slovakia/report/2006/7/chemko-stra-ske-neblaha-minu.pdf