Po roku 1989 Domaša začala náhle upadať. Fungujúce kempigy ostali prázdne, lodná doprava prestala fungovať a začalo sa vynárať množstvo škandálov. Čo bolo hlavnou príčinou úpadku Domaše po roku 1989? Článok obsahuje v závere video. Čítajte ďalej.
Ako to fungovalo kedysi?
V minulosti sa o koncepciu rozvoja rekreácie na Domaši starala profesionálna organizácia pod názvom Okresná správa cestovného ruchu. Táto organizácia zabezpečovala koncepčne rozvoj jednotlivých stredísk, budovala kempingy so zázemím, chodníky, detské ihriská, organizovala zábavy a kultúrne podujatia. Táto organizácia tiež vybudovala prístavy a prevádzkovala lodnú dopravu medzi jednotlivými strediskami, pričom sa jednalo o pravidelnú lodnú dopravu. Strediská zvládali vybaviť tisícky turistov, ktorí sa na Domašu pravidelne každoročne vracali. V 90 tych rokoch organizácia Okresná správa cestovného ruchu zanikla a majetok organizácie prešiel formou delimitácie na samosprávy v okolí Domaše a tu sa začal úpadok, ktorý trvá až dodnes.
Koniec Okresnej správy cestovného ruchu
Po roku 1989 skončila vykonávať svoju činnosť Okresná správa cestovného ruchu na Domaši. Bola to profesionálna organizácia, ktorá koordinovala všetky aktivity na Domaši. Majetok tejto organizácie prešiel delimitáciou na samosprávy v okolí Domaše a tu sa začali problémy.
Objektívne príčiny
Kedysi bolo na Domaši množstvo podnikových chát a hotelov. Bujará privatizácia v 90 tych rokoch dostala tieto hoteli do súkromných rúk, pričom väčšina skončila rozkradnutá a v dezolátnom stave. Ďalšou príčinou bolo otvorenie hraníc a ľudia, ktorí kedysi trávili dovolenku na Domaši sa vybrali k moru, pretože more je more. To sa podpísalo pod veľký úbytok turistov na Domaši.
Masová výstavba
Kedysi výstavba v rekreačnej oblasti mala svoje pravidlá. Sklon strechy, urbanizmus, to všetko sa striktne dodržiavalo. Samospráva dnes povoľuje živelnú výstavbu bez jasných pravidiel, ktorá unikátne prírodné územie ničí neestetickými stavbami v štýle podnikateľské baroko. Stavať sa dá aj tam, kde sa niekedy stavať nedalo, v zmysle hesla „Za peníze v Praze dúm“.
Samospráva v okolí Domaše
Samospráva v okolí Domaše nebola pripravená na takúto zodpovednosť a starostovia nemali vzdelanie na to, aby pokračovali v nastavenej koncepcii. Nevzdelaní poslanci miestnych zastupiteľstiev vrátane starostov začali odsúhlasovať rozpredaje majetku, ktorý ostal po bývalej Okresnej správe cestovného ruchu. V tejto súvislosti vzniklo v okolí Domaše množstvo škandálov, pričom najhoršie na tom boli obce Kvakovce pod ktorú patrí rekreačná oblasť Dobrá a obec Holčíkovce, pod ktorú patrili najväčšie strediska EVA a MONIKA vrátane lodnej prepravy. Sú však aj výnimky, kde hospodárili ináč ako vyššie spomenuté obce.
Šafárenie v obci Holčíkovce
Obec HOLČÍKOVCE prehrala množstvo súdnych sporov, exekútori rozpredali skoro všetok majetok a obec skončila v nútenej správe. Špičková vyhliadková loď s reštauráciou nemeckej výroby, ktorá bola úplne nová na Domaši neostala, pretože ju poslanci z obce spolu so starostom odpredali údajne kvôli neefektívnosti, aj keď to pravda nebola.
Svedčí o tom aj fakt, že úplne rovnaká loď pláva na Oravskej priehrade do dnešných dní a tá „akože“ neefektívna loď z Domaše do dnešného dňa pláva v Prahe pod Karlovým mostom, kde vozí zahraničných turistov. Poslanci obce zaobstarali namiesto špičkovej lode otvorenú loď s malým prístreškom ruskej výroby, ktorá mala vysokú spotrebu a zhrdzavela tak, že skončila v šrote. Dnes sa obec obmedzila iba na výber daní od chatárov. O strediská sa nestará, sú nepokosené, všade je neporiadok a brehy zarastajú krovím.
Dnešný starosta obce p. Michal Flešár stihol odpredať do šrotu ešte aj prístavné mólo, ktoré bolo poslednou pamiatkou na lodnú prepravu na Domaši. Na verejnosť prenikli informácie, že práve kvôli starostovi obce zmenil najväčší festival na východe Slovenska Domaša Fest miesto svojho pôsobenia a celé to môže dopadnúť tak, že na Domaši sa už žiadny festival neuskutoční. Za toto svoje správanie by mal p. Flešár chodiť „po kanáloch“.
Šafárenie v obci Kvakovce – oblasť Dobrá
Po revolúcii bol v obci Kvakovce starostom obce p. Ondovčák, ktorého pôsobenie v úrade sa podľa miestnych obyvateľov veľmi zle a viacerými podozreniami z trestnej činnosti ( pozn. red. Jeho syn Ján je dnes starostom a jeho pôsobenie je tiež spájané s viacerými podozreniami z trestnej činnosti pri výstavbe kanalizácie ). Vo funkcii starého p. Ondovčáka vystriedal v roku 1994 bývalý čašník z Vranovského Rozkvetu Ján Tutko. Tento nekompetentný človek spolu s poslancami zastupiteľstva rozpredal väčšinu pláží v stredisku Dobrá pod cenua cez spriatelené osoby boli tieto pozemky predávané za niekoľko-násobne vyššiu cenu na výstavbu chát. Rovnako odpredal hotel, prístavné mólo, zapríčinil množstvo súdnych sporov.
Dennodenne sa vynáralo množstvo škandálov, kde obec popredala prístupové cesty k chatám a zamedzila prístupu chatárom k majetku. Asi najväčším škandálom bolo, že obec pod vedením Jána Tutka vystúpila zo združenia Veľká Domaša, ktoré úspešne získalo prostriedky z EÚ v objeme asi 200 mil. Sk na výstavbu kanalizácie a opravu ciest v strediskách okolo Domaše.
Obec Kvakovce odišla z projektu už v čase, keď bolo jasné, že peniaze boli združeniu schválené. Stredisko Dobrá prišlo týmto rozhodnutím bývalého čašníka o potrebnú infraštruktúru a peniaze v objeme asi 1 mil. EUR boli presunuté do strediska Valkov, kde sa aj preinvestovali.
Obce Bžany a Nová Kelča – pripraveným šťastie praje
Dostali najmenej majetku po bývalej Okresnej správe cestovného ruchu, ale dokázali urobiť najviac pre rozvoj cestovného ruchu. Šikovný starosta obce Bžany Miroslav Fečko bol iniciatívny a rozbehol projekt Združenia Veľká Domaša. Podarilo sa mu získať peniaze na vodovod, cesty, parkoviská, chodníky, kanalizáciu a verejné osvetlenie. Strediská na Valkove a Novej Kelči sú vykosené, obce sa starajú o ich údržbu. Obec Nová Kelča vybudovala nové sociálne zariadenia, dočasne sa starala o kemping na poloostrove Krym.
Pozrite sa, ako vyzerá loď, ktorú poslanci obecného zastupiteľstva z obce Holčíkovce spolu so starostom odpredali do Prahy údajne kvôli neefektívnosti. Rovnaká loď pritom dodnes pláva nie len v Prahe, ale aj na Oravskej priehrade. Pozrite si video, ktoré natočila partia nadšencov z Domaše zo stránok domasa.estranky.sk
Loď Domaša v PRAHA pláva dodnes