Domaša pred rokom 1989 - ÉRA ROZVOJA

18.11.2012

Pred rokom 1989 bola Domaša veľmi obľúbenou destináciou v celom bývalom Československu. Tisícky turistov každoročne prichádzali tráviť rekreáciu na Domašu, služby však boli na úplne inej úrovni. Čím to bolo, že si ľudia Domašu obľúbili a trávili tu svoje dovolenky? Prečo všetko fungovalo a odrazu boli preč ľudia aj služby?

OS CR v skratke

V minulosti sa o turistov na Domaši starala profesionálna organizácia pod názvom Okresná správa cestnovného ruchu. Táto inštitúcia koordinovala činnosti súvisiace s cestovným ruchom a budovala turistické zázemie.

Prakticky sa nemohlo stať, že v kempingoch počas sezóny nefungovali sociálne zariadenia, neboli pokosené a upravené pláže.

 

Ako to fungovalo?

Okresná správa mala na starosti jednotlivé strediská, budovali sa kempingy, verejné sociálne zariadenia, chodníky, prístavy. V každom zo stredísk fungovali požičovne vodných bicyklov a lodiek. Koordinovalo sa všetko. Reštauračné a pohostinské služby vrátane predajní potravín, fungovala pravidelná doprava do stredísk, konali sa rôzne kultúrne podujatia. Profesionálna organizácia mala svoj význam a zmysel a fungujúce preplnené strediská to len potvrdzovali. Bolo nepredstaviteľné, aby počas sezóny niečo nefungovalo, lebo za takéto veci "padali hlavy".

 

Oblasti mali svoje zameranie

Strediská mali svoje zameranie. Napríklad Monika a Eva boli využívané prevažne mládežou a boli rušnejšie. Dobrá s Valkovom a Novou Kelčou boli skôr pre rodiny s deťmi. Krym patril tradične športovcom. Pamätníci hovoria, že nočný kľud aj v čase vrcholnej sezóny bol v týchto strediskách aj naozaj nočným kľudom.

 

Priehrada - elektráreň

Priehradný múr bol otvorený pre verejnosť. Ľudia po ňom denne prechádzali zo strediska do strediska. Slúžil rovnako aj cyklistom a tiež ako atrakcia. Tesne pred rokom 89 bol však z neznámych dôvodov priehradný múr uzatvorený pre verejnosť.

 

Pionierske tábory

V okolí Domaše bolo nespočetné množstvo pionierkych táborov, ktoré boli premanentne plné detí nie len z Československa, ale aj z krajín Sovietskeho zväzu a NDR.

 

Polícia sídlila priamo na Domaši

Dodržiavanie pravidiel bolo prísne kontrolované. Polícia mala svoj motorový čln, ako je tomu aj dnes, avšak tento čln aj využívali na zásahy v okolí. Stanovanie na čierno kdekoľvek v lese v okolí Domaše bolo nepredstaviteľné a trestalo sa pokutou. Polícia dozerala aj na čierne stavby a búdy v okolí, ktorých boom v okolitých lesoch nastal práve po tom, čo polícia na Domaši prestala fungovať.

 

Záchranný systém

Každé stedisko malo svojich záchranárov, ktorí v prípade potreby vedeli zasiahnuť. Mali vybudované jednak zázemie, ale aj záchranárske veže v každom stredisku. Bolo prakticky nemožné, aby pláže fungovali bez záchranného systému ako je tomu napríklad dnes. 

 

Lodná doprava

Na Domaši premávala lodná doprava v podobe výhliadkovej lode, ktorá fungovala aj medzi strediskami. Jej obľúbenosť bola taká veľká, že Domaša dostala tesne pred rokom 1989 úplne novú špičkovú modernú loď, ktorá mala v podpalubí kaviareň a konali sa na nej rôzne oslavy a slávnosti.

 

Výstavba chát

V okolí Domaše sa budovalo množstvo chát. Toto budovanie však malo svoje normatívy a jasný urbanizmus. Aj preto staré chatárske osady dnes vyzerajú ináč, ako dnešné nové, ktoré sa stavajú živelne. Chaty sa mohli stavať len v jednotnom štýle a tieto jednotné architektonické prvky a usmernenia sa podpísali pod peknú krajinotvorbu. V praxi sa v minulosti nemohlo stať, aby sa postavila chata, ktorá by obmedzila iných napríklad vo výhľade a ktorá by svojim tvarom nevhodne zasiahla do celkového vzhľadu. Je potrebné tiež uviesť, že počas leta platila stavebná uzávera, ktorá mala svoj význam.

 

Jacht kluby

Na Domaši fungovali jacht kluby, ktoré boli začlenené väčšinou pod podnikové chaty. Najväčším takýmto jachtklubom bol klub v rekreačnej oblasti Monika. Dobré vybavenie vytváralo predpoklady pre prílev a výuku nových mladých jachtárov a tak bol na Domaši pestrý jachtársky život.

 

Podnikové chaty

Väčšina podnikov mala v okolí Domaše svoje podnikové chaty a zariadenia, ktoré využívali ich zamestnanci na pravidelnú rekreáciu. Tieto zariadenia boli udržiavané s slúžili aj na reprezentáciu podnikov, konali sa v nich výročné schôdze, rôzne oslavy a svadby zamestnancov.

 

Rok 1989 - vývoj po nežnej

Okresná správa cestovného ruchu zaniká. Na Domaši po sebe zanechala vybudovanú kompletnô turistickô infraštruktúru, ihriská, kempingy, pláže, sociálne zariadenia, ubytovacie kapacity, fungovala lodná doprava, prístavy, v podstate to bol jeden fungujúci celok plný turistov a chatárov. 

 

Začiatok Éry úpadku na Domaši

Čo sa stalo s majetkom Okresnej správy cestovného ruchu po jej zániku? Ako sa začal úpadok na Domaši a prečo? Čo zapríčinilo súčasný stav? Kde sa vytratili turisti?

Odpovediam na tieto aj iné otázky sa budeme venovať v najbližšom článku pod názvom - Éra úpadku na Domaši, ktorý bude zverejnený vo štvrtok, 22. novembra.