Domaša: Vstupné vyberajú napriek zákazu kúpania

18.07.2012

Prevzaté z denníka Prešovský Korzát: V rekreačnej oblasti Domaša v stredisku Nová Kelča vyberajú vstupné. Hoci je tam zakázané kúpať sa. Obec peniaze inkasuje na základe schváleného nariadenia. Ako odplatu za záber verejného priestranstva či vývoz odpadu.

NOVÁ KELČA. Rekreanti, ktorí chcú vstúpiť k vodám Domaše na stredisku Nová Kelča (okres Vranov nad Topľou), musia ako jediní v celej rekreačnej oblasti platiť.

 

Obecná samospráva tam zriadila rampu a vyberá vstupné. Aj napriek rozmiestneným tabuliam zakazujúcim kúpanie vo vodnej nádrži. Dospelí platia euro, dieťa polovicu. Platby inkasujú aj za psa, motocykel, auto, karavan či stan.

 

Poplatky putujú do kasy miestneho obecného úradu. Sú vraj za zabezpečovanie služieb na rekreačnom stredisku a nie za využívanie vodnej plochy.

 

Návštevníkom ani tamojším chatárom sa však takýto postup nepozdáva. „Je to obyčajné zdieranie, nič viac sa k tomu nedá povedať,“ tvrdia 18-ročná Mária z Remenín a 26-ročný Miroslav zo Sečovskej Polianky z Vranovského okresu.

 

Zákaz kúpania žiadali z úradu

 

Varovné tabule zakazujúce kúpanie na Novej Kelči osadil Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) už pred niekoľkými rokmi.

 

„Požiadal nás o to regionálny úrad verejného zdravotníctva. Rekreačné oblasti okolo Domaše totiž nie sú vyhlásené za verejné kúpaliská. Súvisí to s kvalitou vody, so zabezpečením služieb pre návštevníkov a absenciou plavčíkov,“ povedal hovorca SVP Pavel Machava.

 

Zákonné požiadavky spĺňa len stredisko Valkov. To je uznané ako prírodné kúpalisko a zákaz kúpania tam neplatí.

 

Obec kasíruje poplatky na základe všeobecne záväzného nariadenia schváleného miestnymi poslancami. Zástupkyňa starostky Anna Bohaničová tvrdí, že nesúvisia s kúpaním.

 

„Máme náklady spojené s vývozom odpadu, zabezpečením toaliet a spŕch, úpravou areálu a za pitnú vodu. Nechodia k nám len rekreanti, ktorí sa kúpu, ale napríklad i rybári,“ vysvetlila.

 

Návštevníci festivalu: Obec organizáciu nezvládla

 

Na obecnú samosprávu sa sťažovali aj návštevníci nedávno uskutočneného hudobného festivalu.

 

Chýbalo im dostatočné množstvo toaliet, voda na umývanie, sťažovali sa na umiestnenie stánkov s občerstvením. Tie totiž koncentrovali kilometer od miesta zábavy.

 

„Na ihrisku, kde sa uskutočnil festival, sme mali 20 prenosných toaliet, ďalšie možnosti boli v budovách obce. Na pláži sme vybudovali nové sociálne zariadenia so sprchami, kde je aj pitná voda a preto tam boli aj stánky s občerstvením,“ obhajovala obec A. Bohaničová.