Situácia s vodou vo vodnej nádrži Veľká Domaša je kritická a takúto krízu s pamätníci nepamätajú. Stále viac sa ukazuje, že kompetentné orgány podcenili situáciu a voda z Domaše bola veľmi dlhé obdobie výpúšťaná aj pre priemyselný podnik, ktorý skoro rok nefunguje.
Dá sa povedať, že takýmto nezodpovedným prístupom odtieklo z Domaše v čase sucha úpne zbytočne približne 30 miliónov kubíkov vody, ktoré ak by neodtiekli, dnes mohla byť situácia na Domaši diametrálne odlišná.
Obce v okolí Domaše postupne od piatka, 27. júna vyhlásili mioriadnu situáciu z dôvodu sucha, vysokých teplôt a nezodpovedného vypustenia vody z Domaše.
Momentálne je vyhlásená mimoriadna situácia na území troch obcí, t.j. Bžany, Kvakovce a Holčíkovce.
Obce sa obávajú ekologickej katastrofy v území z dôvodu hroziaceho masívneho úhynu rýb. Pokles hladiny, plytčiny, vysoká koncentrácia rýb z celého územia na malú plochu a v kombinácii s vysokými teplotami môžu pre rybolov a rybné hospodárstvo v Domaši znamenať konečnú.
Podobná ekologická katastrofa nastala v Českej republike na Teplicku, kde uhynuly tony rýb z dôvodu vysokých teplôt a straty kyslíka vo vode.
Link na článok z Českej republiky tu: https://www.novinky.cz
Ľuďom v obciach v okolí Domaše sa stráca voda zo studní a brehy zarastajú náletovými drevinami. Situácia začína byť kritická na celom území vodnej nádrže.
Ak hladina v Domaši klesne na minimálnu prevádzkovú úroveň, čo môže byť už o pár týždňov, z Domaše bude vytekať presne toľko vody, čo do nej pritečie. To môže znamenať ekologickú katastrofu aj na dolnom toku Ondavy a to pod samotnou priehradou.
Pripomeňme, že podobné problémy s vodou nemá ani vodná nádrž Ružin, ani Zemplínska Šírava a dokonca aj na Liptovskej Mare sa situácia zlepšila, pretože kompetentné orgány prijali opatrenia už v mesiaci február.