Pri Vranove vysychajú studne, Domaša má málo vody

21.11.2011

TASR: Mimoriadne sucho v regióne horného Zemplína zapríčiňuje vysychanie studní pri domoch vo viacerých obciach. Veľmi nízku hladinu má aj vodná nádrž Domaša. BANSKÉ/ZÁMUTOV/DOMAŠA.  Vo viacerých obciach horného Zemplína sa v studniach miestnych obyvateľov nenachádza už niekoľko týždňov dostatok vody.

Na alternatívny vodný zdroj sú v tejto súvislosti odkázané desiatky domácností napríklad v Banskom alebo v Zámutove (okres Vranov nad Topľou). 

 

Podľa starostu Banského Štefana Petruňa je za túto situáciu zodpovedné počasie, keďže tu intenzívne nezapršalo od augusta. "Je tu zopár domov, ktoré majú stále problém s vodou, ale teraz je mimoriadne sucho. Takéto problémy si tu nepamätám, jedna ulica nemá napríklad vodu vôbec," vysvetlil starosta. Ako dodal, samospráva buduje v Banskom už niekoľko rokov vodovodnú sieť a v súčasnosti slúži približne polovici miestnych obyvateľov.

 

Problém s nedostatkom vody vo svojich studniach sa týka podľa Petruňa asi 50 domácností, ktoré na vodovod napojené nie sú. Obec im preto pravidelne priváža v týchto dňoch vodu z miestneho hydrantu v 1000-litrových nádržiach.

 

Lepšia situácia je v Zámutove. Aj tam však chýba dostatok vody v studniach približne 20 rodinám. "Tento problém tu máme asi dva mesiace. Nie je nutné zabezpečovať zo strany obce zvážanie vody, jednotlivé domácnosti si v nutných prípadoch vypomáhajú navzájom," uviedol pre TASR starosta Dušan Višňovský.

 

Túto situáciu však môžu podľa jeho slov dotknutí Zámutovčania v súčasnosti riešiť napojením na nový miestny vodovod, ktorého výstavbu ukončila samospráva v auguste tohto roka.

 

Domaša má veľmi málo vody

 

Výrazný úbytok vody je v týchto dňoch viditeľný aj na brehoch vodnej nádrže Domaša. "Pokles vodnej hladiny je jednoznačne spôsobený nedostatočným prítokom, čo, samozrejme, priamo súvisí s nedostatočnými zrážkami," informoval TASR hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.

 

"V súčasnosti registrujeme prítok 0,6 metra kubického za sekundu (m3/s), pričom sme povinní vypúšťať z vodného diela 4,9 m3/s ako takzvaný minimálny sanitačný prietok," doplnil s tým, že takúto situáciou tu nezažívajú vodohospodári prvýkrát. "Sporadicky sa s takýmto znížením hladiny na Domaši stretávame," uzavrel Machava.