Rozhovor prvý: Vytvoril sa Domašský tím ľudí, ktorí chcú na Domašu priniesť pozitívnu zmenu. Štyria kandidáti do vucky z Domaše sú presvedčení, že treba niečo robiť a zastaviť úpadok, ktorého sme dnes na Domaši svedkami. Všetci zhodne tvrdia, že "Radšej neskoro, ako nikdy". Kandidujú, lebo súčasní poslanci vucky Domašu do veľkej miery ignorovali. Prečítajte si rozhovor s prvým členom tímu.
Kandidujú za neznámu stranu Koalícia občanov Slovenska. Nechcú bilbordy, ani drahú inzerciu. Každý občan - volič vo Vranovskom okrese môže udeliť 6 krúžkov. Oni chcú presvedčiť ľudí, aby vo voľbách dali štyri krúžky kandidátom z Domaše. Prečo?
Zhodne tvrdia, že problémy Domaše reálne nikto neriešil a nerieši. Spojili sa pre Domašu, lebo Domaša potrebuje viac záujmu, ako tomu bolo doteraz. Či už to vyjde, alebo nie, budú spokojní, že ponúkli pre Domašu "svetlo na konci tunela" a východisko zo súčasnej nepriaznivej situácie.
Už v piatok, 1. novembra predstavia konkrétne príklady doložené zaujímavými videami o tom, ako veci fungujú inde a ako by to mohlo byť u nás, keby bola samospráva aspoň trochu rozumná.
Rozhovory viedla chatárka Mgr. Dominika Šmihulová, spolupracovníčka Prešovského Večerníka a členka združenia Chatárov a rekreantov Domaše.
Lukáš BIČEJ
lokálpatriot, občiansky aktivista
Kandidát číslo: 5
pracuje ako: lekár
tvrdí: že systém ochorel a treba ho vyliečiť a vylepšiť
pôsobí: v oblasti kultúry, športu a zdravotníctva
ma rád: cyklistiku, cestovanie, folklór, históriu a spev
je: predsedom združenia na záchranu kostolíka na Novej Kelči, člen viacerých speváckych zoskupení
bojuje: Za záchranu národnej kultúrnej pamiatky kostola Sv. Štefana Kráľa v Novej Kelči a Za rozvoj Domaše a vylepšenie systému
ROZHOVOR: Lukáš, prečo kandiduješ za poslanca?
Už 5rokov s partiou mladých ľudí vyvíjame snahy na záchranu – kostola Sv. Štefana Kráľa v Novej Kelči. Propagujeme, zháňame peniaze a vymýšľame rôzne akcie. Ako pomerne scestovaný človek vidím ako si naša súčasná spoločnosť neváži dedičstvo našich otcov a mnohé kultúrne pamiatky u nás chátrajú.
Chcel by som veľmi pomôcť nášmu regiónu a verím, že ako regionálny poslanec budem môcť presadiť veľa rozumných vecí pre náš región. Páči sa mi, že do VUC kandidujeme ako tím ľudí s cieľom pomôcť Domaši tak, aby z toho mali úžitok všetci. Jeden človek toho veľa nezmôže, ale ako tím štyroch ľudí presadíme viac.
Ale ako mu chceš pomôcť?
Som povolaním lekár. V práci sa snažím pomôcť ľuďom. Mimo práce v rámci voľného času sa snažím urobiť niečo pre región, kde žijem. Vidím však, že nie len ľudia trpia rôznymi chorobami, ale veľmi chorý je aj systém. Preto treba byť aktívny a niečo robiť a prebudiť ľudí k aktivite.
A v čom je systém podľa teba chorý?
Ak by v zahraničí mali podobné pamiatky, ako máme my tu, tak by sa o nich starali a snažili sa z toho čosi vyťažiť. U nás je systém chorý v tom, že sa veľa peňazí podľa mňa vyhadzuje na zbytočnosti a na hodnotné veci potrebné peniaze nie sú. Či už sa jedná o infraštruktúru, zdravotníctvo, starých ľudí, šport, kultúru, záchranu kultúrneho dedičstva alebo budovanie národného povedomia. Tlačí sa k nám konzumné myslenie a chýba prostý sedliacky rozum.
Buď konkrétny prosím Ťa
V rámci voľného času chodím domov po ceste okolo Domaše. A situácia je posledné roky neúnosná. Pri aktuálnom stave ciest určite nemôžeme rozvíjať cestovný ruch a lákať sem zahraničných turistov. A to už nehovorím o zabezpečení akútnej zdravotnej starostlivosti. Ako lekár si neviem predstaviť, ako sanitka po takýchto cestách dorazí včas k pacientovi. Keď sledujem snahy o realizáciu olympiády v Tatrách v dnešnej ekonomickej situácii Slovenska, tak tomu nerozumiem. V tom je chorý systém. Som mladý človek a nepáči sa mi to.
Spomínal si, že robíte akcie na záchranu kostolíka. Aké?
Počas letnej turistickej sezóny kostolík sprístupňujeme verejnosti a organizujeme rôzne kultúrne podujatia. Z dobrovoľného vstupného vykrývame náklady a snažíme sa ušetriť aj na drobné opravy. Tento rok sa nám podarilo získať nejaké peniaze z darov a príspevkov a osvetlili sme kostolík, aby ho bolo vidieť a ešte viac dominoval okoliu. Verím, že to bolo veľmi pekné podujatie a dúfam, že do budúcna sa ho podarí osvetliť natrvalo. Máme však aj kopec iných plánov.
Keď môžeš, tak prezraď.
Dlhodobým zámerom je premeniť Domašský kostolík na akési múzeum zatopených obcí s autentickými zábermi spred obdobia výstavby VN Domaša. Veľmi rád mám aj folklór a s Rasťom Košalkom, ktorý je tiež folklorista by sme chceli zorganizovať folklórny festival na Domaši možno aj pod názvom „Ej Domaša bul valal“.
Rado už organizoval nejaké festivaly a všetci traja sme sa dohodli, že folklórny festival na Domaši chýba. Spoločne sa ho pokúsime zrealizovať. Potenciál vidím aj v revitalizácii minerálnych prameňov, ktoré v regióne máme a v súčasnosti sú dosť zanedbané.
Ako si predstavuješ svoju prácu poslanca?
So svojim tímom chcem pomôcť Domaši, lebo z jej rozvoja bude mať osoh určite celý región. Viac turistov = viac práce pre našich ľudí a možnosti investícií. Určite budem vyvíjať aktivity vedúce k záchrane nášho kostolíka a budovaniu národného povedomia.
Chcel by som sa tiež venovať veciam v oblasti kultúry a ako lekár aj zdravotníctvu, sociálnej sfére a starostlivosti o našich starých a chorých.
Domašský tím
Z ľava: Milan REICH, Lukáš BIČEJ, Radovan KAPRAĽ, Rastislav KOŠALKO