Výrub stromov pri Domaši nahneval lesoochranárov

20.04.2012

Prevzaté z denníka Prešovský Korzár: Pri nádrži Veľká Domaša, blízko obce Turany nad Ondavou (okres Stropkov), došlo k výraznému výrubu drevín. Vodohospodári argumentujú, že vykonali nevyhnutnú údržbu zátopovej oblasti. Podľa lesoochranárov bol výrubom zničený vzácny lužný les aj s biotopom vodných hlodavcov a vtákov.

TURANY NAD ONDAVOU/ LOMNÉ. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ako správca nádrže Veľká Domaša, nechal vykonať výrub pri ľavom brehu Ondavy neďaleko obce Turany nad Ondavou.

 

Odlesnených bolo zhruba tridsať hektárov v zátopovej oblasti nádrže. Lesoochranári to považujú za ekologickú spúšť.

 

„Myslím si, že to bol nešťastný nápad. Bol zničený šesťdesiatročný lužný les, ktorý bol dosť malý, ale u nás je dosť vzácny. Stretávam sa len s ohlasmi, že je to totálna spúšť. Zničený bol biotop bobra, vydry a vodných vtákov, ktoré tam hniezdili. Bohužiaľ teraz tam už nebude nič,“ skonštatoval Kamil Soóš z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.

 

Výrub lesných porastov nebol podmienený povolením. Stropkovský Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) bol o vykonaní údržby v zátopovej oblasti správcom nádrže iba informovaný. Rovnako SVP postupoval aj v prípade obecných úradov Turany nad Ondavou a Lomné, ktorým poslal oznámenie o výrube.

 

„Obvodný úrad životného prostredia v tejto veci nevydáva rozhodnutia. Prijali sme oznámenie správcu vodnej nádrže Domaša s tým, že vykoná tieto opatrenia. Dohodli sme len podmienky, aby ostali solitérne stromy a bol tak zachovaný ráz krajiny,“ povedal prednosta OÚŽP Stropkov Dušan Lukáč.

 

SVP: Zarastanie nádrže ovplyvňuje kvalitu vody

 

Vyrúbaná plocha je podľa stavu katastra nehnuteľnosti vedená ako súčasť vodnej nádrže. Jej aktuálne nízku hladinu vodohospodári využívajú na odstraňovanie náletových drevín. Podľa SVP bola údržba nevyhnutná.

 

„Keďže ide o nádrž s viacročným vyrovnaním prietokov a v tejto hornej časti nádrže sa najviac prejavujú extrémy hladinového režimu, dochádzalo v tejto lokalite k  intenzívnemu zarastaniu nádrže, ktoré môže mať negatívny vplyv na kvalitu vody v hornej časti nádrže, napr. zvýšený výskyt vodného kvetu,“ informoval hovorca SVP Pavel Machava.

 

Obavu z následkov na životné prostredie považujú za neopodstatnenú.

 

„Nemyslíme si, že výrub náletových drevín bude mať negatívne ekologické následky. Pozemok, na ktorom správca nádrže výrub realizoval, nie je ani lesný ani poľnohospodársky pozemok, ale vodná plocha, ktorá má slúžiť výhradne pre retenčné účely vodnej nádrže,“ dodal Machava.

 

Inšpektorát výrub vyhodnocuje

 

Podnet na prešetrenie dostal aj Inšpektorát životného prostredia (IŽP) v Košiciach, ktorý nechal v teréne vykonať kontrolu.

 

„V súčasnosti inšpektori zhromažďujú písomné podklady, vyhodnocujú sa skutočnosti zistené pri kontrole a vyjadrenia orgánov štátnej správy k tomuto výrubu drevín,“ uviedol hovorca IŽP Michal Štefánek, podľa ktorého sa k definitívnym záverom kontroly ešte nedospelo.