Prevzaté z denníka Prešovský Korzár: VRANOV NAD TOPĽOU. Intenzívna zrážková činnosť, ktorá spôsobila problémy viacerým regiónom východného Slovenska, naopak pomohla naplniť v uplynulých dňoch vodnú nádrž Domaša.
Rekreanti sa tak už nemusia obávať, že v nej nebude počas leta dostatok vody.
Hladina Domaše dosahovala v utorok úroveň 160,65 metra nad morom. V súčasnosti je naplnená približne na 87 percent.
Odtok regulujú
Pred týždňom jej hladina dosahovala výšku 157,89 m n. m. "Objem nádrže sa teda zvýšil z 88 miliónov kubických metrov (m3) na takmer 119 miliónov," uviedol na margo aktuálneho stavu na Domaši hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.
V súvislosti s intenzívnejším prítokom vody do nádrže z rieky Ondava pristúpili v nedeľu vodohospodári k zvýšeniu odtoku z Domaše.
Urobili tak až po tom, ako jej hladina dosiahla úroveň 160 m n. m. Oproti pôvodným 3,5 m3 tak odteká z nádrže už tretí deň 4,9 m3 vody za sekundu.
Krno v tejto súvislosti poznamenal, že vodohospodári budú v nasledujúcom období podľa potreby aj naďalej upravovať odtok z nádrže, aby ochránili povodie Ondavy pred rizikom prípadných povodní, ale aj s cieľom zabezpečiť dostatok vody v Domaši pre letnú sezónu.
"Pre rekreantov je ideálny stav hladiny Domaše na úrovni 159 až 159,5 m n. m., takže sme momentálne asi 1,5 metra nad optimom, čo sa týka nárokov dovolenkárov," doplnil Krno.
Zlá sezóna spred dvoch rokov sa asi nezopakuje
Jednu z najhorších sezón za posledné obdobie zažila Domaša v roku 2012. Podpísala sa pod to hlavne nedostatočná zrážková činnosť.
Nízka hladina vody vtedy odradila od dovolenky na Domaši množstvo rekreantov. Podnikatelia z rekreačnej oblasti Valkov hovorili až o 50-percentnom úbytku klientov.
Po iniciatíve ministerstva životného prostredia sa následne začal regulovať odtok z nádrže tak, aby už nedochádzalo k drastickému zníženiu jej hladiny.