Meteorológovia predpovedajú rast vodných hladín

28.02.2012

Po niekoľkých mesiacoch poklesu vodnej hladiny Domaše by malo v najbližších dňoch prísť k zásadnému zvratu.Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) predpovedajú na najbližšie dni výrazné zvýšenie denných teplôt na 8-15°C.

Navyše očakávajú aj zrážkovú činnosť (10-20 mm), pričom veľká časť zrážok spadne v podobe dažďa. Pre TASR to uviedol hovorca SHMÚ Ivan Garcár.

 

"Pri týchto vysokých teplotách predpokladáme výrazné topenie snehu. V kombinácii s daždovými zrážkami očakávame výrazný vzostup prietokov na tokoch v povodiach Oravy, Varínky, Kysuce, pravostranných prítokov Váhu po Trenčín, a na väčšine tokov stredného a východného Slovenska," konštatovala hydrologička SHMÚ Soňa Liová.

 

"Táto situácia bude na tokoch pravdepodobne pretrvávať minimálne do konca týždňa. Vo väčšine povodí, s výnimkou juhozápadného Slovenska, sú totiž obrovské zásoby snehu, v povodí Hrona cca 300 mil. m3, v povodí Oravy cca 250 mil. m3. V snehovej pokrývke je viazané veľké množstvo vody – od 20 do 130 l na m2," dodala.

 

Situáciu podľa nej komplikujú aj ľadové úkazy ako úplný zámrz toku, chod ľadu s veľmi hrubými kryhami, dnový ľad a najmä ľadové zápchy, ktoré v značnej miere ovplyvňujú úroveň vodných hladín a obmedzujú plynulý prietok vody v koryte.

 

"Pre povodia na severozápade Slovenska platí v súčasnosti výstraha 1. a 2. stupňa na ľadové povodne a povodne z topiaceho sa snehu a dažďa," uzavrela Liová.